Böbrek Hastalıklarında Belirtiler Nelerdir?

Böbrek hastalıklarında semptomlar kişiden kişiye değişmektedir. Daha çok altta yatan böbrek hastalığına ve hastalığın şiddetine bağlıdır. Semptomlar sıklıkla hafif ve spesifik değildir. Bundan dolayı erken dönemde tanı koymak zordur.

Böbrek hastalıklarında yaygın semptomlar:

  • Yüzde şişlik

Yüzde, karında ve ayakta şişlikler olması böbrek hastalıklarında sık başvuru nedenlerinden biridir. Böbrek hastalığından kaynaklanan şişliklerin karakteristik özelliklerinden birisi göz kapaklarının altında ve özellikle de sabahları belirgin olmasıdır (periorbital ödem).

Böbrek yetmezliği şişliğin sık ve önemli bir nedenidir. Ancak, şişliğin her zaman böbrek yetmezliği anlamına da gelmediği akılda tutulmalıdır. Bazı böbrek hastalıklarında böbrek fonksiyonları normal olmakla birlikte şişlik oluşabilir (örneğin nefrotik sendrom gibi). Aynı şekilde, bazı durumlarda ciddi böbrek yetmezliğine rağmen bazı hastalarda şişlik görülmeyebilir.

  • İştah kaybı, bulantı, kusma

İştahsızlık, ağızda anormal tat ve kötü beslenme böbrek yetmezliği olan bir kişinin sık karşılaştığı problemlerdir. Böbrek fonksiyonlarının kötüleşmesi ile birlikte toksik maddelerde artış bulantı, kusma, bazen de inatçı hıçkırıklara neden olabilir.

  • Yüksek kan basıncı – Hipertansiyon

Böbrek yetmezliği hastalarında, hipertansiyon sıktır. Eğer hipertansiyon genç birinde ortaya çıkıyorsa (30 yaş altı) veya tanı anında kan basıncı çok yüksek ise neden altta yatan bir böbrek hastalığı olabilir.

  • Kansızlık ve güçsüzlük

Genel güçsüzlük, çabuk yorulma, konsantrasyon güçlüğü ve solukluk anemimin (düşük hemoglobin düzeyi) sık şikayetlerindendir. Bazı durumlarda kronik böbrek hastalığının erken dönemlerinde kişide tek şikayet bunlar olabilir. Eğer anemi standart tedavilere yanıt vermiyorsa böbrek yetersizliğinin dışlanması önemlidir.

  • Spesifik olmayan şikayetler

Bel ağrısı, yaygın vücut ağrıları, kaşıntı ve bacak krampları böbrek hastalarındaki sık şikayetlerdendir. Büyüme geriliği, kısa boy ve bacak kemiklerinde eğilme böbrek yetmezliği olan çocuk hastalarda görülebilir.

  • İdrar ile ilgili şikayetler

Sık idrar şikayetleri şunlardır:

  1. İdrar miktarında azalma birçok böbrek hastalığında görülebilir.
  2. İdrar yaparken yanma (dizüri), sık idrara çıkma ve idrarda kanama veya iltihap idrar yolu enfeksiyonunun sık semptomları arasındadır.
  3. İdrar yolu tıkanıklıkları normal idrar yaparken zorlanmaya ve idrar akımında yavaşlamaya neden olabilir. Daha ciddi tıkanıklıklarda idrar çıkışı tamamen durabilir.

Yukarıdaki semptom ve bulgular her zaman böbrek hastalığı olduğu anlamına da gelmez. Ancak, bu şikayetlerin varlığında mutlaka bir doktora görünmeli, kan ve idrar tetkikleri ile böbrek hastalığı ya da sistemik başka bir hastalık olup olmadığı araştırılmalıdır.

Ciddi böbrek sorunlarının önemli semptomlar ve bulgular olmadan uzun bir süre sessizce var olabileceğini unutmamak gerekir.

 

Yeni yazılardan haberiniz olsun isterseniz mail adresinizle abone olabilirsiniz
Loading

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*